Szpital Wojewódzki w Poznaniu
RSS

Aktualności

 
  

Pierwsze zabiegi krioablacji migotania przedsionków w Szpitalu w Kowanówku

24.04.21r. wykonano w Pracowni Elektroterapii i Elektrostymulacji Serca Szpitala Rehabilitacyjno-Kardiologicznego w Kowanówku pierwsze zabiegi krioablacji migotania przedsionków u czterech pacjentów. Zabiegi przeprowadzili dr Marcin Dzidowski i dr Tomasz Grotowski. 


Krioablacja migotania przedsionków – na czym polega? 
Zabieg polega na niszczeniu niską temperaturą tkanek w sercu odpowiedzialnych za powstawanie i przewodzenie impulsów elektrycznych wywołujących migotanie przedsionków. Najczęściej powstają one w żyłach płucnych uchodzących do lewego przedsionka. Poprzez żyłę udową wprowadza się cewnik zakończony balonem, do którego doprowadza się podtlenek azotu schładzający końcówkę cewnika do temperatury od -35 do -60 stopni C. Niska temperatura w sposób precyzyjny uszkadza tkankę mięśnia sercowego powodując izolację elektryczną pomiędzy żyłami i przedsionkiem. Uszkodzona tkanka jest nieaktywna i nie może już przewodzić impulsów elektrycznych, dzięki czemu arytmia nie może powstać w sercu. 


Zabieg krioablacji jest zabiegiem o skuteczności 60-80%, jego efekt ocenia się po 3 miesiącach. W sytuacji nawrotu migotania przedsionków można go powtórzyć. 


W przypadku kwalifikacji do zabiegów ablacji prosimy o kontakt z dr. Tomaszem Grotowskim: tomasz.grotowski@kowanowko.pl

Rehabilitacja dla pacjentów po przebytej chorobie COVID-19 w Kowanówku i Kiekrzu.

Od 5 maja 2021r. rusza Rehabilitacja dla pacjentów po przebytej chorobie COVID-19 w Szpitalu Rehabilitacyjno – Kardiologicznym w Kowanówku – 18 łóżek oraz w Szpitalu Rehabilitacyjnym dla Dorosłych w Kiekrzu – 12 łóżek.


Cel rehabilitacji

Rehabilitacja ma pozwolić na poprawę sprawności oddechowej, wydolności wysiłkowej i krążeniowej, siły mięśniowej i ogólnej sprawności fizycznej oraz wsparcie zdrowia psychicznego.


Czas trwania

Będzie trwała 2 do 6 tygodni, a jej rozpoczęcie musi nastąpić nie później niż w okresie 12 miesięcy od zakończenia leczenia w kierunku COVID-19.

 

Badania diagnostyczne wymagane przy kwalifikacji do leczenia:

1) badanie RTG klatki piersiowej z opisem wykonane po zakończeniu leczenia ostrej fazy choroby,

2) aktualna morfologia, OB, CRP,

3) EKG wykonane po zakończeniu leczenia ostrej fazy choroby.

 

Na rehabilitację jest wymagane skierowanie, z którym należy się skontaktować z naszymi placówkami:

1. Szpital Rehabilitacyjno-Kardiologiczny w Kowanówku rejestruje pacjentów w godzinach 07:00-14:35 pod numerem telefonu 61 29 73 451

2.   Szpital Rehabilitacyjny dla Dorosłych w Kiekrzu rejestruje pacjentów w godzinach 07:00-14:35 pod numerem telefonu 61 84 68 209


Program realizowany jest przez podmioty posiadające podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na realizację świadczeń w zakresie rehabilitacji leczniczej w trybie stacjonarnym lub w leczeniu uzdrowiskowym.


Szczepienia Covid-19 - Punkt Szczepień

Jako szpital węzłowy, Szpital Wojewódzki w Poznaniu, realizuje szczepienia przeciwko Covid-19 dla personelu medycznego, nauczycieli i służb mundurowych (Policja i Straż Pożarna). 

Nie realizujemy Programu Szczepień Populacyjnych.

Wszystkie osoby oczekujące na szczepienia w naszym Punkcie Szczepień prosimy o zapoznanie się z dokumentami zamieszczonymi na naszej stronie w zakładce "Szczepienia Covid -19" oraz przybycie maksymalnie 15 minut przed planowanym szczepieniem.  

Informujemy, że osoby zaszczepione pierwszą dawką szczepionki Astra Zeneca przed dniem 11.05.2021. będą miały podaną drugą dawkę szczepionki po upływie 10-12 tygodni.

Uwaga! Termin z propozycją podania 2 dawki szczepionki wpisany na paszporcie jest terminem orientacyjnym. Faktyczny termin szczepienia zostanie potwierdzony przez koordynatorów drogą mailową lub telefoniczną. 

Paczki dla pacjentów szpitala
Szanowni Państwo
Wszystkie paczki dostarczane dla pacjentów Szpitala prosimy opisywać:
1. Imieniem i Nazwiskiem
2. Nazwą oddziału, na którym jest pacjent
3. Numerem telefonu kontaktowego (w przypadku zwrotu paczki)

Informacje należy umieścić w widocznym miejscu, a paczkę spakować w sposób umożliwiający jej bezpieczny transport.

Szpital nie odpowiada za rzeczy przekazywane pacjentowi, w tym przedmioty wartościowe. Osoba przekazująca paczkę zostanie poproszona o złożenie stosownego oświadczenia. 


Koronawirus: informacje i zalecenia Ministerstwa Zdrowia
  Co musisz wiedzieć o koronawirusie? Zobacz!